Bachmačské náměstí - pocta T. G. Masarykovi nebo zbytečné utrácení na poslední chvíli?
zveřejněno: 14. září 2018
značky:
Dejvice |
parky |
úřad MČ |
veřejný prostor |
zeleň Na poslední chvíli a témeř v utajení před veřejností (nebo alespoň nikterak nepropagovaný) vznikl na radnici záměr instalovat sochu prvního prezidenta Československa na Bachmačském náměstí. Dohledali jsme podrobnosti.
Na bachmačském náměstí bude stát socha prvního prezidenta Československa T. G. Masaryka z dílny Břetislava a Milana Bendových.
Před několika lety, před posledními volbami v roce 2014, jsme v Praze 6 čelili velikášským nápadům ódéeskové radnice -
park Lázaro Cárdenase měly zaplnit sochy liberátorů a velkoplošné bazény; čelili jsme nápadům na změnu zeleného pásu mezi Evropskou třídou a Velvarskou na
Park Evropy, s četnými družebními zálivy s družebními stromy kolem nové klikaté cesty, vlajkoslávou se shromaždištěm, kam by mířily návštěvy diplomatů. Vše vždy provázeno tzv. "revitalizací", tj. rozsáhlým a sebeúčelným kácením stromů a keřů. Od radikální proměny parku na Bachmačském náměstí v romantický parčík neuplynulo ani 8 let a už je tu proměna nová a s ní další utrácené milióny. 28. října 2018 zde bude odhalena socha T. G. Masaryka.
100. výročí vzniku ČSR - i Praha 6 potřebuje svého Masaryka?
Črta úprav Bachmačského náměstí - známý rukopis ateliéru Pata & Frýdecký z "akce" v parku Lazáro Cárdenase.
Sté výročí vzniku republiky je dobrou příležitostí, a tak se
rada MČ Praha 6 jednohlasně (až!) v půli června t.r. usnesla, že romantický parčík k 28. říjnu 2018 - ke dni 100. výročí založení československé republiky - přetvoří a do parčíku umístí sochu T. G. Masaryka. Před rozhodnutím se nikde žádná informace o tomto záměru neobjevila, natož aby o umístění jistě ne nevýznamného pomníku proběhla širší veřejná diskuze. Je třeba otázkou, zda Praha musí mít dvě téměř identické sochy TGM? Kdo nesleduje
usnesení rady nebo si nepřečte
vyhlášku o záboru komunikace, nic se nedozví.
Citujme z důvodové zprávy rady MČ k záměru umístění sochy TGM do parčíku:
Volba tohoto místa byla ovlivněna skutečností, že T.G. Masaryk jako zakladatel Československého státu měl řadu přímých vazeb s územím Prahy 6. Nejen, že za jeho prezidentování byl zásadně upraven Pražský hrad a byla zaregulována nová čtvrť Dejvic, ale je známo, že volné chvíle trávil v prezidentském zámečku Lány, který byl dostupný po Buštěhradské dráze právě z nádraží Dejvice. Tato skutečnost vedla k návrhu umístění právě do předprostoru nádraží Dejvice.
Samozřejmě, Masaryk z dejvického nádraží do Lán odjížděl, ostatně prezidentský salonek v památkově chráněné nádražní budově to dosvědčuje. Decentní pamětní deska by o této skutečnosti mohla informovat jistě stejně dobře. Ovšem bronzová socha v životní velikosti (1,9 m), na žulovém soklu (1,2 m), uprostřed náměstíčka, je k slavnostnímu aktu a odhalení daleko působivější! Novou tvář parku vymyslela a zadávací dokumentaci zpracovala radnicí Prahy 6 dlouhodobě mimořádně oblíbená firma Pata a Frýdecký architekti s.r.o.
Husův kámen - s nápisem 1415-1915 byl sem umístěn u příležitosti pětistého výročí jeho smrti.
Dle našeho názoru parčík již svou soudobou dedikaci má. K pětistému výročí upálení Mistra Jana Husa zde byl umístěn tzv.
Husův kámen. Nestačil by? Není Bachmač, Mistr Jan a ještě TGM již trochu mnoho na jeden dejvický parčík? Když už nutně potřebujeme sochu, nešlo vybrat (třeba za účasti veřejnosti) jiné místo? Park by zůstal parkem a ušetřili bychom peníze za jeho zničení (pardon, "úpravu").
Jaká bude nová tvář parku?
Půvabný romantický záhon vč. oplocení musí ustoupit nové zpevněné ploše (dlažbě).
Ať se romantická úprava parku z roku 2010 třeba někomu nelíbila, jejím nesporným pozitivem bylo materiálové, tvarové a barevné sjednocení mobiliáře a stavebních prvků parku: vnější oplocení, vnitřní oplocení centrálního květinového záhonu, růžových pergol a laviček - vše železné, v jednotné příjemně nenápadné zelené barvě. S harmonickou uměřeností a sladěností je však konec:
- zmizí centrální záhon s obvodovovým keřovým lemem a jednotně provedeným elegantním oplocením - prostor bude zadlážděn.
- zmizí dva do středu parčíku vyčnívající čtvercové záhony blíže k nádraží - plůtek bude posunut - zarovnán.
- Zmizí rovněž 18 půvabných laviček dokonale ladících se shodně provedenými pergolami - místo nich se objeví moderní hliníkové lavičky a nerezové koše. Vznikne tak pel-mel moderních laviček a košů se zcela jinak pojatým vnějším oplocením a pergolou pro růže. Nový a starý mobiliář - jako pěst na oko.
Lavičky po 8 letech - na vyhození. Na rozdíl od nových moderních ladily s ostatním mobiliářem.
V centru zadlážděného prostoru se ocitne socha s piedestalem přes 3 m vysoká, zcela neúměrná charakteru i prostorovým podmínkám místa, o němž MČP6 správně dosud hovořila jako o "parčíku". K dotvoření nové "harmonie" místa bude socha TGM dle projektu otočena čelem k nádraží (přitom nakračuje trošku dokopečka), zatímco na lavičkách odpočívající návštěvníci parčíku budou hledět jenom na záda našeho prvního prezidenta.
Poznamenejme, že v parčíku se chystá ještě jedna změna - na úřadě běží řízení o pokácení dvou lip na obvodu parčíku. Jedná se o lípy nejvzrostlejší. Jako důvody ke kácení jsou uváděny špatný zdravotní stav a bezpečnost.
Na kolik změny v parčíku přijdou?
Psal se rok 2010 a památkově chráněné Bachmačské náměstí se proměnilo v romantický parčík po vzoru Františkánské zahrady. Projekt za 3,5 mil. Kč, celková rekonstrukce náměstí a jeho okolí měla být za 23 mil. Kč. Náklady na vlastní park potom byly
287 tis. Kč a
4,4 mil. Kč.
Samozřejmě, nic není zadarmo. Připomeňme, že úpravy před 8 lety přišly dle dostupných zdrojů na
287 tis. Kč za projekt a
4,4 mil. Kč za vlastní provedení úprav. Akce byla součástí rozsáhlejších úprav širšího okolí za
23 milionů Kč.
A co bude nová změna v parku stát teď?
- bronzová socha T.G. Masaryka (dílo + licenční poplatek): 980.000 Kč
- 20 laviček (moderní hliníková slitina, dřevěná lamela) a 4 odpadkové koše (ocelový plech, nerezový zhášeč cigaret): 344.808,86 Kč
- stavební práce (bourání, zemní práce a terénní úpravy, betonový základ pro kamenný sokl, předláždění části náměstí kamennou dlažbou, úpravy a nátěry kovových konstrukcí, zábradlí a pergol): 1,822.645,90 Kč
Nový mobiliář se do parku na Bachmačském náměstí moc nehodí. Zajímavý je
pokyn dodavatele: "Skladování - Pokud mobiliář delší dobu nepoužíváte (např. v zimním období), očistěte ho, nechte důkladně oschnout, uložte v krytých nevytápýných prostorách a přikryjte plachtou." ;-)
Na původně
vypsanou zakázku stavebních prací se žádná firma nepřihlásila. V důvodové zprávě následného
usnesení rady z 5. 9. se dočteme, že byly osloveny další firmy, přičemž
"dvě oslovené se z kapacitních důvodů omluvily" a třetí předložená
"cenová nabídka byla následně Kanceláří architekta posouzena a shledána jako obvyklá a vyhovující", přičemž
"v neposlední řadě je pak zohledněn expresní termín, zejména s ohledem na všeobecný nedostatek kamenné dlažby." Za sochu, lavičky a zrušení a zadláždění centrálního záhonu tak dají daňoví poplatníci celkem
3,147 milionu Kč. Přitom není rozpočet úplný. Co v něm ještě chybí?
- zakázka na kamenické práce, výrobu a osazení žulového soklu (dle usnesení je v současné době zadávána samostatně - cenu tedy zatím neznáme)
- projekt (studie, projekt, zadávací dokumentace atd. - cena není k dohledání)
S dávkou spořivého optimismu lze celkové náklady na instalaci a slavnostní odhalení odhadnout na
4.000.000 Kč, tedy v podstatě na stejnou částku, za jakou vznikla před 8 lety ona "romantika". Jak dlouho nová úprava parku vydrží? Nepřijde zase někdo s nápadem na další sochu?
Co říci závěrem?
Plánek úprav Bachmačského náměstí. Střed s dosavadním záhodnkem bude vydlážděn, lavičky budou nahrazeny novými, moderními.
Celý projekt úpravy parku s instalací sochy TGM, byť inspirovaný 100. výročím vzniku Československa, považujeme za zbytečný. Za zbytečné považujeme i vynaložené investice. Když už však záměr vznikl, je nepřehlédnutelně uspěchaný a řešený nepochopitelně na poslední chvíli. V neposlední řadě postrádáme významu záměru odpovídající širší debatu s veřejností.
Připojené dokumenty: