Plán na výstavbu administrativního bloku v Praze-Bubenči budí odpor
IHNED.cz,
19. února 2013
zveřejněno: 27. února 2013
značky:
Bubeneč |
výstavba |
Lordship Téma budovy Lordshipu na Špejcharu se dostává i do periodik. To bývá předzvěstí, že začíná jít do tuhého. Lordship staví u sousedů "na sedmičce" taktéž kontroverzní Palác Stromovka. Článek přebíráme ze serveru IHNED.cz.
Takto by měl vypadat svatostánek Lordshipu na Špejchaře.
Administrativní komplex Letná Office Park počítá s pěti plus dvěma ustoupenými podlažími. Objekt má nabídnout 32 700 metrů čtverečních ploch k pronájmu a 480 parkovacích míst v podzemních garážích. Podle odborníků ale do vilové zástavby projekt svým architektonickým pojetím ani velikostí nepatří.
Chystaný objekt si nebere vůči svému okolí žádné servítky. Vizualizace na Facebooku sdružení Bubeneč sobě, které dělá vše pro to, aby tato přišera na Špejchaře nevyrostla.
Před pár lety se česká společnost dělila na zastánce a odpůrce takzvané chobotnice od architekta Jana Kaplického. Jeho vítězný návrh na budovu Národní knihovny se nakonec na Letenské pláni v Praze realizace nedočkal.Nedaleko od místa, kde měla stavba stát, má ale nyní vzniknout prosklený kancelářský komplex. Velké znepokojení nad plánovaným projektem developerské společnosti Lordship vyjadřují urbanisté i architekti. Projekt sice ještě nemá povolení, ale už proti němu brojí také občanská sdružení.
Jiná studie z roku 2006 pod názvem OC Letná. Všimněte si uťápnuté vily ponechané mezi palácem ze skla.
Developer Lordship, jenž vlastní pozemky v Praze-Bubenči, aktuálně dokončuje koncept projektu Letná Office Park. Ten podle vyjádření jeho zástupců počítá s pěti plus dvěma ustoupenými podlažími. Objekt má nabídnout 32 700 metrů čtverečních ploch k pronájmu a ještě 480 parkovacích míst v podzemních garážích. HN to řekl Juraj Šaštinský, obchodní ředitel společnosti Lordship. Vedle převážně kancelářských prostor počítá v přízemí s obchodními plochami a restauracemi.
„Objekt svými funkcemi doplní rozsah a pestrost služeb v předmětné lokalitě a přinese svojí architekturou a přepracováním kvalitní kancelářské prostory nejvyššího standardu,“ řekl Šaštinský. Podle odborníků ale do vilové zástavby tento typ architektury s prosklenou fasádou nepatří. „Návrh firmy Lordship brutálně odděluje bubenečské vily v zahradách od Letné, násilně ničí harmonické vazby v městské krajině,“ říká Marie Švábová z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.
Na pozemku o celkové výměře 6320 metrů čtverečních, který Lordship v dotčené lokalitě vlastní, se nacházejí čtyři vily z přelomu 19. a 20. století. I ty investor vlastní a podle Šaštinského jsou v dezolátním stavu. „Nemá význam je zachovávat,“ uvedl Šaštinský. Pokud získá investor potřebná povolení, v optimistickém scénáři plánuje zahájit realizaci stavby v létě příštího roku. Stavba bude usilovat o získání certifikace udržitelnosti budov LEED Gold.
Podle některých odborníků by případné spory o budoucí podobu staveb pomohl vyřešit regulační plán, který však dotčené území nemá zpracovaný. „Čím přísnější plán by byl, tím lépe. Je lepší udělat výjimku z přísných pravidel regulace zástavby než udělat obecná pravidla a doufat, že to dobře dopadne,“ uvádí Petr Brzobohatý z ateliéru Dům a Město.
Související odkazy:
Článek na serveru IHNED.cz: Plán na výstavbu administrativního bloku v Praze-Bubenči budí odpor
Sdružení se zájímá o krajinné a historické a architektonické hodnoty a trvale udržitelný rozvoj zvláště zvláště v Bubenči a sousedícího okraje Letné. Aktuálně se zapojuje do kauzy výstavby Lordshipu na Špejchaře.