Praha 6 ztrácí tvář

Pražané nabídli magistrátu milion, když nepokácí stoleté lípy

iDnes, 25. ledna 2012

zveřejněno: 28. ledna 2012
značky: Dejvice | úřad MČ | zeleň | životní prostředí | alej Thákurova

Stoleté lípy v Thákurově ulici v Praze 6 chce magistrát nechat pokácet, ale to se nelíbí místním. Nabídli městu milion, aby o stromy místo kácení lépe pečovalo. Praha ustoupit nechce. Radnice Prahy 6 sice slíbila vysadit stromy nové, ty se ale nemusí podle odborníků ujmout.

Lípy tu stojí už skoro sto let. Pamatují dobu, kdy se ulice jmenovala Sadová. Díky tomu, že tu architekt Antonín Engel dal vysázet lipovou alej. O "zelené" jméno přišla už v šedesátých letech.

O tom, že více než třetina z 31 stromů zdobících Thákurovu ulici půjde k zemi, rozhodl magistrát v lednu. Městští i lokální úředníci shodně tvrdí, že kácet se bude na základě odborného dendrologického posudku. "Stromy, které jsou nemocné, v řadě případů dokonce duté, ohrožují zdraví občanů," prohlásil mluvčí Prahy 6 Jakub Hofmann.

Jenže část místních lidí se své zeleně nemíní vzdát. O lípy vedou s městem spor už tři roky, většina stromů podle nich není v takovém stavu, aby se musela kácet.

"Lípy bez úhony prošly všemi vichřicemi předchozích let. Stačí málo, aby je šlo zachránit," tvrdí Petra Kolínská, místní zastupitelka Strany zelených, která v polovině ledna uspořádala demonstraci za záchranu parku.

Lidé chtějí zaplatit záchranu stromů

Obyvatelé Dejvic a okolí se obrátili na politiky s návrhem, jak lípy zachránit. Občanské sdružení Tilia Thákurova chce město obdarovat milionem korun, které by magistrát investoval do péče o stromořadí.

"Nesouhlasíme s tím, aby se město o stromy nestaralo a jen jednou za čas poškozené stromy pokácelo a vysadilo nové," vysvětlila Kolínská.

Magistrát, kterému stromy i pozemky pod nimi patří, však zatím na svých plánech nic nemění. Technická správa komunikací sice zatím termín kácení nestanovila, ale má na něj od rozhodnutí magistrátu půl roku.

Radnice Prahy 6 se místní lidi snaží uklidnit tím, že za lípy vysadí náhrady. "Za každý pokácený strom bude vysazen nový," informoval Hofmann.

Nemají to být žádné tenké stromečky - ve výšce metr třicet nad zemí bude průměr kmene nejméně 20 centimetrů. Tento postup však má háček. Podle odborníků není vůbec jisté, jestli se v nepříznivých pražských podmínkách takové stromy mohou uchytit.




Přidat do fóra komentář ke článku