Praha 6 ztrácí tvář

Příbuzenstvo tety Blanky: garáže na Letné

iHNed, 1. října 2010

zveřejněno: 4. října 2010
značky: Letná | doprava | veřejný prostor | životní prostředí | tunel Blanka

Letná sice leží na území sousední "sedmičky", ale je častým cílem i obyvatel šestky. V několika periodicích vyšel článek o chystaných úpravách povrchu Letenské pláně. Přebíráme ze serveru iHNed.cz.

Letenskou pláň by měl obehnat obří val. Aby skryl vyčuhující podzemní garáže

VIZUALIZACE Amfiteátr, hříště, levitující ocelová pergola: Architekti chtějí změnit Letnou. Otázka je, zda na jejich plány budou peníze a jak se k plánům postaví místní obyvatelé. Pražská Letenská pláň kvůli tunelu Blanka změní podobu víc než se čekalo: Na jejím okraji má totiž vyrůst šest metrů vysoký val, který ji oddělí od tepny Letné – ulice Milady Horákové.

Vyplývá to z plánů, které tento týden prezentoval na radnici sedmé městské části architektonický ateliér Radana Hubičky. Ten je například autorem právě stavěného mrakodrapu City Epoque na pražské Pankráci. Proti původním plánům je to velká změna: Dosavadní vizualizace – které stále visí i na oficiálních stránkách stavby www.tunelblanka.cz - totiž předpokládají jen nepatrné zvýšení terénu.

Méně podzemní než se čekalo

Novou studii si objednal Útvar rozvoje města pražského magistrátu. Zjistilo se totiž, že několikapatrové podzemní garáže, které mají na Letné vyrůst jako součást tunelového komplexu Blanka, nebudou zas tak podzemní, jak se původně předpokládalo – vystupují 1,8 metru nad povrch.

„Problém je i to, že zářez vjezdu do tunelu je příliš dlouhý a že jsou tam i výstupy vzduchotechniky či výtahů z garáží,“ vysvětluje jeden z autorů studie Peter Suda, podle něhož se tak snažili schovat všechny objekty pod zem a „integrovat je do nějakého smysluplného celku“.

Architekti, jejichž koncept si město vybralo z pěti účastníků soutěže, proto naprojektovali val, který ze strany od stadiony Sparty prudce stoupá do šestimetrové výše a na druhou stranu pozvolněji padá do Letenské pláně. „Nechtěli jsme to dělat nějak složitě architektonicky, ale spíš vše schovat - srovnat terén, zakrýt sjezd do tunelu Blanka, překrýt garáže a udělat něco jako přirozené hlediště,“ dodává Suda.

Intimní ocelová pergola

Velká část valu se má také zastřešit dalších šest metrů vysokou „levitující ocelovou pergolou“. „Letná dostane intimnější charakter oddělený od té ulice a vlastně na tom územním valu vznikne multifunkční prostor, vznikne tam přirozený amfiteátr pro koncerty, akce, mítinky a zastřešení, které se dá i využívat třeba v horkých dnech,“ dodává Suda.

Nový plán má odpůrce ze strany zelených zastupitelů Prahy 7. „Tento návrh povede k poškození této části Letenské pláně. Navíc je v naprostém rozporu s dřívějšími vizualizacemi, které žádný val nepředpokládaly. Stejně tak nebylo v plánu stavět zcela zbytečnou a rozsáhlou střechu. Podél ulice Milady Horákové je naopak třeba doplnit stromořadí a keře,“ komentoval záměr Ondřej Mirovský, zastupitel Prahy 7 za Stranu zelených.

Není ani jasné, kolik by úprava na Letné měla stát. „Otázka, kolik to bude stát, nebyla předmětem soutěže,“ říká Suda, který je ovšem skeptický v tom, jestli jejich návrhy vejdou v život. „Spíš si myslím že se projekt realizovat nebude, protože na něj nebudou peníze,“ dodává. Stanovisko Útvaru rozvoje města se nepodařilo získat. Ředitel Bořek Votava je služebně v zahraničí a nikdo jiný prý není oprávněn mluvit s médii.

Utajené plány

Architektonický ateliér Radana Hubičky a Útvar rozvoje města přesné plány, jak by se Letná měla změnit, nechtějí dát z ruky. V pondělí je architekti pouze stručně představili na radnici Prahy 7. Serveru iHNed.cz se podařilo získat jen méně kvalitní fotokopie.

„Jen nám je promítali z vlastního notebooku, zatím nám nic nedali. Předpokládám ale, že je brzy dostaneme. Chceme je sami vyvěsit na webu, aby o nich lidé mohli diskutovat,“ říká mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Architekti plány odmítají dát z ruky s tím, že jsou majetkem zadavatele zakázky – tedy Útvaru rozvoje města. Jenže jak již bylo uvedeno, ředitel je nyní služebně v zahraničí a sekretariát odkazuje s dotazy na příští týden.

Marek  Pokorný
iHNed





Přidat do fóra komentář ke článku