P6 mění tvář - beseda č. 1: Stavby sociálního charakteru
12. listopadu 2012, 17.30 (Skleňák)
zveřejněno: 16. listopadu 2012
značky:
úřad MČ |
výstava |
Panorama Červený vrch |
Rakovnická V rámci konání výstavy P6 mění tvář vyhradila radnice všechny pondělky sál ve Skleňáku besedám v několika tématických okruzích. První se dotýkala chystaných sociálních staveb na Praze 6.
Mapa k besedám ve Skleňáku. Jedna barva na mapě - jedno datum.
Na první plánovanou tematickou besedu přišlo zájemců spíše méně, v sále zbyly ještě volné židle. Postupně se počet volných židlí zvyšoval. Není ale pravda, že by byla beseda nezajímavá, méně přitažlivé bylo spíše téma sociálních staveb. Po nezbytném uvítání se přítomní přesunuli do Šáreckého údolí. Usedlost Šatovku má Praha 6 ve své správě a hodlá ji využít pro sociální účely. Ještě se přesně neví, jaká bude cílová skupina, a proto radnice zadala hned několik studií. V diskuzi zazněly pochybnosti, zda senioři do údolí patří - v okolí není žádný obchod, možnosti vycházek v údolí jsou omezené, zbývá řídké autobusové spojení. Paní starostka připomněla, že se opravdu jedná pouze o studie.
Za předsednickým stolem zasedli mocní muži radnice: zleva MUDr. Věroslav Gebouský, radní zodpovědný za územní rozvoj a předseda komise územního rozvoje (KÚR), Ing. arch. Bohumil Beránek, vedoucí odboru územního rozvoje(OÚR) v doprovodu s novým tiskovým mluvčím Adamem Halmošim, DiS.
Z publika padl i dotaz, zda budou vystavené studie a prezentace i k pozdějšímu prohlédnutí na webu. Nový tiskový mluvčí odpověděl, že nevidí důvod, proč by tomu tak být nemělo. Za svoji odpověď byl publikem pochválen, ale současně dal popud k dalšímu dotazu - je sice pěkné, že radnice vystaví tyto studie, ale proč se stejným způsobem nezachovala v případě
budovy PPF na Kulaťáku (asi nejkontroverznějšího projektu letošní výstavy) a 2 roky o projektu mlčí a nyní
už probíhá řízení EIA. Odpověď vedoucího odboru územního rozvoje byla v dosavadních radničních zvyklostech: radnice zveřejňuje pouze projekty, které platí ona, nikoliv ty developerské. Argumentem také bylo, že projekt zveřejněn na internetu byl (ano, opravdu - na webu České komory architektů jsme ho v květnu 2011 vyšťourali a okamžitě zveřejnili). Na besedě předvedené studie Šatovky byly
na webu Prahy 6 promptně vystaveny, avšak pouze jednotlivé obrázky, nikoliv celé prezentace. Další projekty večera jsou k vidění jenom na "čerstvém" vzduchu před Skleňákem.
Druhým navštíveným místem byl Červený Vrch.
Projekt Panorama jsme už na našem webu zmiňovali. Mají vyrůst dva osmipatrové domy s náplní lůžkové oddělení LDN a domov seniorů. Byly předvedeny hlavně detaily na plánku jednoho podlaží LDN. Při prezentaci bylo přiznáno i 5 dalších bytových domů. Jejich stavbu by umožňovala
v září schválená změna ÚP Z1223 z území veřejného vybavení na všeobecně obytné (OV) s předepsánou mírou využití C (4+1 ustupující podlaží). Zbytek pod dvěma osmipatráky zůstal jako plocha VV. Původně byla v návrhu i varianta změny Z1223, kdy se mělo přeměnit celé území VV na OV.
První přednáška na téma usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí. Hovoří Ing. arch. Vladan Hodek z ateliéru Axiohm. Stávající pravé křídlo mizí a přístavba se přimyká k původnímu objektu. Pro uvažovanou cílovou skupinu obyvatel je spojení budouv praktické.
Přihlížející vznesli několik dotazů k projektu. Poukazovali na nepřiměřenou výšku zástavby na pokraji Šárky i nepřiměřenost vůči okolním domům. Pro domov důchodců by očekávali stavbu jiného charakteru, než osmipatrový věžák. Nabízí se i srovnání s případem vyprojektovaného, postaveného a zkolaudovaného domu pro seniory v bubenečské ulici Charlese de Gaulle, kde je nyní pozemek VV převáděn jako
změna Z2783 ÚP na plochu čistě obytnou OB. MUDr. Gebouský však ujistil, že dva domy projektu Panorama jsou projektovány, budou postaveny, zkolaudovány a také provozovány jako LDN a domov seniorů.
Vizualizace Šatovky od ateléru Axiohm
Do besedy chtěli přítomní přispět i sdělením svých názorů, snaha o usměrnění do "žádoucích" kolejí (občané, jen se ptejte, my vám odpovíme) nakonec nevyšla a názory z publika zaznít mohly. Z řad občanů byla připomenuta nedořešená dopravní obslužnost projektu. Dozvěděli jsme se o rozhodnutí správy CHKO o nezastavitelnosti západní části pozemku, kde měl majitel uloženu povinnost vybudovat náhradní biotop pro chráněné plazy. Přednášející odpověděl ve smyslu, že o chráněných živočiších ví, rozumí si s nimi a že výstavba žádnému neuškodí. To přijala jedna z návštěvnic nelibě a proti výsměšnému způsobu vyjádření se ohradila. Na vznesené argumenty přítomní zástupci radnice nereagovali.
Doc. Ing. Luboš Pata z ateliéru Pata - Frýdecký představil hned 3 varianty řešení. Stávající Šatovka zůstává, nové objekty jsou různým způsobem rozmístěny v okolní ploše.
Do třetice jsme zavítali do Ruzyně, kde MČ spravuje 4 pozemky. Plán zní - další dům pro seniory, ale spojený se startovacími byty pro mladé. Jako jedna z výhod projektu bylo uvedeno odhlučnění stávající zástavby od železnice, avšak na severní straně domu (u tratě) počítá projekt před domem s klidovým parterem. Přítomné vůbec nezaujal architektonický návrh, dvě oddělené budovy působí ve svém okolí poměrně robustně a neohrabaně.
Vizualizace Šatovky od ateliéru Pata - Frýdecký. Na odkazu pod obrázkem naleznete všechny 3 varianty řešení.
Jako poslední se předvedl nový kulturáček ve Vokovicích. Přízemní budova určená k nejrozličnějšímu využití místních byla přijata vcelku vřele, připomínkovány byly jenom drobnosti typu svítící pylon v noci. Zatím není jasné, kdo bude kulturáček provozovat.
Za ateliér Šafr Hájek představil Ing. arch. Oldřich Hájek ještě jiné řešení. K usedlosti dostavené pravé křídlo mizí, namísto něj prodlužuje hlavní trakt nová přístavba. V okolí jsou volněji rozesety další 4 budovy.
První beseda předvedla 3 vytipované lokality pro bydlení seniorů či umístění LDN. Podobné stavby jsou poslední dobou poněkud v módě. Po pondělním večeru se nabízí řada otázek: jaký bude další osud
státní LDN v Chittussiho ulici v Bubenči (na pozemku MČ)? Bude po vybudování LDN na Červeňáku přestěhována? Co se v tom případě stane s pozemkem v Bubenči? Jaké budou ceny za pobyt v
LDN v objektu soukromého investora? Čas příští vše ukáže.
Poznámka: jména přednášejících a další informace naleznete v popiscích pod obrázky.
Vizualizace Šatovky z ateliéry Šafr Hájek.
Částečně přítomná paní starostka zdůraznila, že předváděné jsou pouze studie a o konečné podobě Šatovky i způsobu využití se ještě bude diskutovat.
Plocha pro výstavbu na Červeném Vrchu. Ti kdo z původních paneláků dříve viděli přímo do šárecké zeleně, se dívají na nedávno postavené Terasy. Obyvatelé Teras dosud do zeleně vyhlížejí, ale za chvíli namísto zeleného panoramatu uvidí Panorama. Rozvoj nezastavíš.
Panorama Červený Vrch představil Ing. Soukup jako zástupce inženýringu investora - namístě někdejších stavebnin mají vyrůst dva 8patrové věžáky pro seniory a LDN a k tomu 5 bytových domů.
Vizualizace projektu Panorama Červený Vrch. Projekt zmiňujeme i
v jiném článku.
Od roku 2006 byla projednávána změna využití území z veřejného vybavení (VV) na všeobecně obytné (OV) ve 2 variantách (žlutě vyznačené plochy). V září 2012 byla
změna Z1223 schválena v podobě blízké variantě 2.
Lichoběźník mezi tratí a Rakovnickou ulicí má zaplnit dům pro seniory, současně mají být v objektu starovací domy pro mladé. Nové budovy odstíní stávající domky od hluku žaleznice, ale samy to schytají.
V Rakovnické ulici v Ruzyni má vyrůst dům pro seniory a starovací byty pro mladé, připravuje ateliér Tsunami.
Vizualizace domu pro seniory v Ruzyni na webu ateliéru Tsunami. Působí poněkud robustně.
Mezi tři vokovické paneláky na místě provizorní budovy vyroste přívětivé kulturní centrum.
O tom, jak bude plánované centrum vypadat, povyprávěl autor projektu Ing. arch. Pavel Malina.
Nové kulturní centrum se chystá ve Vokovicích