Vincentinum: Nadační fond hodlá vydělat na darované nemovitosti, charita jde stranou
Reportéři ČT,
29. července 2013
zveřejněno: 2. srpna 2013
značky:
Břevnov |
Petynka |
výstavba |
Vincentinum Reportéři ČT přinesli podrobnou reportáž o Vincentinu v Břevnově. O této lokalitě jsme se již zmiňovali v souvislosti s jistým
boomem staveb pro seniory, zaznamenali jsme o něm
diskuzi na výstavě P6 mění tvář. Přebíráme text z webu ČT a přidáváme několik vizualizací uvažované nové zástavby.
Reportéři ČT se v pondělí 29. července 2013 věnovali osudu Vincentina v Břevnově.
Praha - Nadační fond Vincentinum dostal v roce 2006 bezúplatně od ministerstva obrany zchátralý letohrádek s lukrativními pozemky. Fond přislíbil objekt zrekonstruovat a vykonávat zde charitativní činnost. I po sedmi letech však budova chátrá dál a na charitativní účely není ani pomyšlení. Fond totiž hodlá letohrádek v brzké době poslat k zemi a na pozemcích postavit komerční bytový dům. Záměry Nadačního fondu Vincentinum zmapoval Lukáš Landa z pořadu Reportéři ČT.
Proti záměrům zbourat současnou budovu sebrali místní pod peticí 1200 podpisů.
Nadační fond Vincentinum budovy bývalého letohrádku Petynka – takzvaného Vincentina, bezúplatně získal v roce 2006 od ministerstva obrany pod příslibem, že bude objekt udržovat a po dobu 25 let zde bude provozovat charitativní činnost. Nic takového se zde ale už šest let neděje.Už tehdy při převodu majetku bylo evidentní, že se do objektu musí investovat mnoho peněz na nutnou rekonstrukci. Fond ale žádné takové finance na opravu neměl a zřejmě je nemá ani dnes. Dům i okolí jsou neudržované, budova opuštěná a zchátralá. Podle místních obyvatel jde o pouhý úmysl fondu, aby měl důvod k jeho demolici.
V pořadu se dozvíte o historii Vincentina, i o jisté mlhovině kolem nadace Vincentinum jakožto následníka někdejšího dobročinného spolku sv. Vincence. Posledních 7 let zámeček chátrá. Bude to důvodem k demolici?
Nadační fond se nedlouho po bezúplatném převodu majetku rozhodl, že bude lepší a ekonomičtější budovy zbourat a postavit nový bytový dům. Praha 6 to však v roce 2008 na jednání rady striktně odmítla. Po neúspěchu tohoto plánu se tedy fond spojil se společností Limes Romanus, aby spolu vymyslely, jak budovu přeci jen zbourat a na pozemcích byty postavit. Podle jejich plánu měl Nadační fond lukrativní pozemky v pražském Břevnově v odhadované hodnotě 93 milionů převést právě na společnost Limes Romanus. Ta by jim na oplátku koupila pozemky na místě bývalé mateřsky školky v Loděnicích u Berouna a na nich postavila nový objekt určený pro charitativní činnost. Břevnovské pozemky by se tak mohly definitivně zastavět.Proti tomu v současné době brojí občané Prahy 6, kteří sbírají podpisy pod petici. Ministerstvo obrany už za toto nezodpovědné konání udělilo Nadačnímu fondu Vincentinum smluvní pokutu ve výši 48,5 milionu korun za porušení dohodnutých podmínek. Zástupci fondu ale odmítají své pochybení přiznat a k zaplacení pokuty se nemají.
Fond spoluzakládal bratr bývalého ministra Cyrila Svobody
Nadační fond to stále myslí dobře, snaží se najít způsob, jak původní záměr naplnit.
Nadační fond Vincentinum vznikl v roce 1992 s tím, že by rád navázal na činnost spolku, který tu od začátku 20. století provozoval dům pro handicapované a který budovy a pozemky až do padesátých let vlastnil. Údajně má jít o přímého pokračovatele. Už krátce po svém založení fond usiloval o získání objektu Vincentina v rámci restitucí. Neúspěšně. Nadační fond spoluzakládal Josef Svoboda – dvojče dlouholetého ministra několika vlád Cyrila Svobody, který v devadesátých letech působil jako poradce místopředsedy vlády pro restituce. "V životě jsem se Vincentinem nezabýval, nikdy jsem s tím neměl nic společného," uvedl Cyril Svoboda pro pořad Reportéři ČT.
Objekt převedlo fondu bezúplatně Ministerstvo vnitra ČR. Bezúplatně právě s ohledem na slibované dobročinné záměry.
Sám Josef Svoboda působil ve vysoké funkci na ministerstvu financí, které bezúplatný převod majetku Vincentina také schvalovalo. Dnes tajemník katedry kybernetiky na ČVUT v Praze zaslal vyjádření pouze prostřednictvím e-mailu:
"Moje působení v Nadačním fondu Vincentinum bylo jen služba potřebným, tedy charita, a žádný můj osobní prospěch či zájem. Co se týká vydání objektu, můj první a poslední akt byl podpis na žádosti o vydání. Pak jsem se aktivně nijak neúčastnil žádných jednání a navíc jsem byl s rodinou v zahraničí. Při podání žádosti jsem vůbec nedoufal, že k vydání objektu nakonec dojde."
Podle odborníků na reality se hodnota nemovitosti pohybuje někde kolem 90 miliónů korun.
Nadační fond dostal Vincentinum bezúplatně, ač dříve v restitučním řízení neuspěl. Podle fondu je však pokračovatelství jasné.
Ne ne, praví spoluzakladatel fondu Josef Svoboda. Jenom jsem kdysi podepsal žádost ministerstvu vnitra o převod objektu.
O Vincentinum se ucházela i radnice. Ministerstvo však dalo přednost fondu. Starostka sdělila, že fond v roce 2008 zjišťoval možnosti změny pozemku v územním plánu z plochy veřejného vybavení na plochu čistě obytnou.
Ochota ministerstva vzdávat se majetku za desítky miliónů Kč je velmi zvláštní.
Dotyční úředníci si samozřejmě už nic nepamatují.
Záměr postavit na pozemku nový bytový dům je nabíledni.
Spojencem fondu je nyní neprůhledná firma Limes Romanus. V plánu byla směna za pozemek v Loděnici.
Fond neudělal s Vincentinem nic, teď se snaží pozmeky směnit. Proto udělilo ministerstvo fondu smluvní pokutu 48,5 miliónu Kč. Nicméně předchozí ministerské kontroly neshledaly nic závažného. Rozuměj: nedocházelo ke komerčnímu využívání nemovitosti.
Limes Romanus? Přišli a řekli máme zájem. Kdo to je mne nezajímá. K pokutě jsme se vyjádřili, my ten konflikt nebudeme eskalovat.
Během necelých 15 minut přinesli Reportéři ČT mnoho zajímavých informací. Dále doplňujeme některé další.
Na webu nadačního fondu je poměrně dost vizualizací jak projektu s názvem "Domov pro seniory Vincentinum - Petynka", tak projektu "Nové Vincentinum v Loděnici".
Vizualizace nového domu pro seniory oplývají nepřehlédnutelným množstvím výjevů ze života seniorů. Další vizualizce jsou k vidění na webu developera
Limes Romanus, mj. weby jsou velmi podobné a od stejného autora.
Pohled na novostavbu od jihu. Je otázka, zda území, na výstavě Praha 6 mění tvář nazývané
"Břevnovský pás usedlostí", bude mít s nějakými "usedlostmi" ještě co společného.
Komise územního rozvoje připouští demolici a výstavbu nového objektu - za splnění některých podmínek.
Vincentinum se mihlo i na loňské výstavě Praha 6 mění tvář (horní část výstavního panelu).
K vidění byla jen tato vizualizace, o moc více nebylo vidět ani na
besedě, která v rámci výstavy probíhala (dolní část výstavního panelu).
Návrh na zápis Vincentina mezi kulturní památky ministerstvo nevyslyšelo. Informaci přinesl i časopis Šestka.
Již po mnoho let spoluorganizuje s radnicí Nadační fond Vincentinum Reprezentační plesy Prahy 6. Do povinností obce patří mj. žádat po majitelích chátrajících nemovitostí zjednání nápravy. Radnici však stav Vincentina zřejmě nebolí.
Na reprezentačním plese Prahy 6 se schází plno hostů. Specielní
plesový web nabízí i další fotky.