Ztratí Ořechovka původní podobu svých vil?
zveřejněno: 26. září 2019
značky:
Ořechovka |
Střešovice |
památky Nový majitel vily Na Ořechovce 68 v památkové zóně vilové čtvrti zamýšlí zvětšit prostor pro bydlení a pod velkou plochou zahrady zbudovat garáž a bazén.
Přibližné znázornění zvýšení objemu stávající vily Na Ořechovce 68. Pohled z jihozápadu. Nebude tento zásah precedentem i u dalších vil v památkové zóně Ořechovky? Nepřifouknou svůj objem a nezmění tvar střechy podle tohoto vzoru i další vily?
Dům
Na Ořechovce 68 (č.p. 808) byl postaven v roce 1932 (Ing. L. Ullman, K. Tuček). Podle serveru
Prázdné domy byl od září roku 2017 neobydlený, prázdný. V současné době je objekt i se zahradou v památkové zóně "Vilová kolonie Ořechovka" ve vlastnictví společnosti
PeluPro s.r.o. a vlastník chystá rekonstrukci nemovitosti a má u Stavebního úřadu MČ Prahy 6 zažádáno o územní rozhodnutí.
Srovnání stávajícího objektu s podobou zamýšlené přestavby. Vlevo pohled z ulice, vpravo ze zahrady. Vpravo dole je vidět plánovaná přístavba směrem do zahrady. Na dolních obrázcích jsou patrné nové terénní nerovnosti - snížení terénu před prosklenými stěnami podzemních prostor.
Pikantním argumentem stavebníka i OPP MHMP pro přestavbu je umístění vily na okraji památkové zóny. Kdyby takto svoji pozici v zóně zhodnotili všichni, hranice zóny by se posunula, až by nezůstala zóna žádná.
V dnešní době už nepřekvapí, že jakákoli rekonstrukce znamená navýšení užitné plochy. Nejinak je tomu i na Ořechovce 68. Oproti stávající podobě vily má zmizet šikmá střecha a namísto ní přibyde prosklená nástavba - ve 3. podlaží v celé ploše půdorysu, 4. podlaží potom bude tzv. "ustupující". Chodec kolem domu dosud vnímal výšku domu danou výškou římsy, přičemž ze šikmé střechy viděl pouze vikýřová okna; po dostavbě ve střešní krajině, kdy se změní stanová střecha na plochou a zvýší se tím i římsa, se stavba bude jevit pochopitelně jako vyšší.
K záměru přestavby se Národní památkový ústav vyjádřil odmítavě, úpravy vily označil za vyloučené: poškozují kompozici vily, deformují ji. Nástavba narušuje střešní krajinu historického celku. NPÚ odmítá i rozsáhlý objekt v podzemí - popírá funkci zahrady.
Do územního řízení se vyjadřuje řada dotčených orgánů orgánů státní správy (DOSS). Z hlediska památkové péče má váhu názor Odboru Památkové péče (OPP) MHMP. Ten si jako podklad ke svému rozhodnutí vždy žádá názor poradního orgánu - Národního památkového ústavu (NPÚ), který památkově chráněné objekty a lokality hodnotí a eviduje.
NPÚ se k záměru přestavby ústav vyjádřil odmítavě, úpravy vily označil za vyloučené: poškozují kompozici vily, deformují ji. Dále uvádí, že nástavba narušuje střešní krajinu historického celku. Není divu - v materiálu
"Odborné poznávání, vědecké hodnocení hodnocení kulturního dědictví", zpracovaného NPÚ v roce 2008, je dotčená vila hodnocena jako
"lokálně významný objekt", zahrada je popsána jako
"charakteristická stromová fragmentálně zachovalá". NPÚ tak odmítá i rozsáhlý objekt v podzemí, který svým umístěním popírá funkci zahrady.
Naznačení rozsahu podzemních prostor (celkem cca 15 x 24 m) - garáž s vjezdem z ulice Lomená, bazén cca 67 m2, sauna a další technologické zázemí.
Pod velkou částí zahrady totiž investor plánuje vybudovat bazén, saunu a další technologické zázemí včetně dvou parkovacích míst (další 2 auta zaparkují v podzemí při severozápadním okraji vily). Proti názoru NPÚ se vyjádřil žadatel, NPÚ se k jeho argumentaci postavil i napodruhé stejně negativně. Následně se však OPP MHMP s názorem NPÚ
"neztotožnil" a vydal k záměru rekonstrukce kladné stanovisko. Ve věci podzemních objektů přitom OPP mj. sděluje, že zahloubení novostavby v podzemí umožní osázení vegetací - když uvážíme, že na stropě bude navezeno jen několik málo desítek cm zeminy, je jasné, že se se nemůže jednat o stromy, tedy o zeleň, na jakou jsme zvyklí na rostlém terénu v zahradnách vil. Podzemní prostory mají být s vlastní vilou spojeny podzemní chodbou širokou 2,8 metru.
Proti názoru NPÚ se vyjádřil vžadatel, NPÚ se k jeho argumentaci postavilo i napodruhé stejně negativně. Následně se Odbor památkové péče MHMP s názorem neztotožnil a vydal kladné stanovisko. OPP sděluje, že zahloubení novostavby v podzemí umožní osázení vegetací - těžko ale půjde o stromy.
Jako pozoruhodný argument obhajující stavební úpravy považujeme poukazování na
umístění předmětné vily na okraji památkové zóny. Pokud by byl tento princip použit i u dalších objektů ležících na okraji památkové zóny, potom logicky se postupně i další památkovou zónou chráněné objekty (a zahrady) ocitnou na okraji a budou moci mizet, a plocha památkových zón se bude de-facto zmenšovat, až bude třeba zrušena úplně. Též v souvislosti změny šikmé střechy na rovnou se schválení záměru v předložené podobě může stát precedentem i pro další majitele nemovitostí v památkové zóně (zvl. na jejím okraji) s neblahým a nebezpečným dopadem na předmět památkové ochrany. Může se tak stát, že veškeré charakteristické šikmé střechy z Ořechovky zmizí.
Hned vedle Ořechovky, v památkové zóně Staré Střešovice (nám. Před Bateriemi 20) se majiteli moderní novostavba povedla postavit (k poznání je rukopis arch. Hubičky - "slepá" fasáda do ulice). Původní vila nebyla žádný skvost, ale mezi ostatní v okolí rozhodně lépe zapadla. Demolici i novostavbu odůvodnil Odbor výstavby MČ Praha 6 mj. umístěním objektu na okraji památkové zóny.
V této souvislosti je zajímavé, že
"okrajovým umístěním" odůvodnil Stavební úřad MČ Praha 6 také demolici původní vily a schválení novostavby na adrese
Před Bateriemi 1104/20, ve s Ořechovkou sousedící památkové zóně Staré Střešovice. Projekt arch. Hubičky se svou "slepou" fasádou bez oken do uličního parteru znamená dle našeho soudu nepřiměřený zásek do památkové zóny.
Fakt, že se argumenty "okrajového umístění" v památkových zónách objevují, napovídají, že z hlediska posouzení památkové ochrany není vše, jak má být. Kdyby bylo, nebylo by takového argumentu vůbec zapotřebí. Kauzu Na Ořechovce 68 budeme nadále sledovat s ohledem na skutečnost rozporného stanoviska NPÚ a OPP MHMP, ke kterému došlo též v ostře sledované kauze "
Matragi".
Na Ořechovce 68 - současný stav a záměr. Oproti stávající podobě vily rekonstrukcí zmizí šikmá střecha a přibyde prosklená nástavba - ve 3. podlaží v celé ploše půdorysu, 4. podlaží potom bude ustupující. Nástavba jako taková je celkem uměřená, nicméně je v památkové zóně nepatřičným zásahem.
Materiál NPÚ "Odborné poznání, vědecké hodnocení, dokumentování a evidence kulturního dědictví 19. a 20. století" z roku 2008, zabývající se Ořechovkou, hodnotí vilu Na Ořechovce 68 jako objekt lokálně významný, v jeho zahradě se potom nachází, nebo alespopň nacházela, "fragmentálně zachovalá charakteristická stromová zeleň".
Aktuální pohled na vilu Na Ořechovce 68 z ulice.
Vila Na Ořechovce 68 z pohledu protější větve ulice. Pohled zakrývají smrky, některé z nich však kvůli kůrovci půjdou k zemi.
Použitá axonometrie ze čtyř různých stran dělá dojem, jako by sousední budovy byly objemnější, než vila s dostavbou. Že tomu tak nebude, je vidět v porovnání s aktuální podobou sousedních vil na dalších obrázcích.
Podle fotografii lze usuzovat, že objem vily s dostavbou bude větší, než jak napovídá použitá axonometrie ze čtyř různých stran na předchozím obrázku. Na fotce jsou postupně vily Na Ořechovce 66 (vpravo dole), 68 (uprostřed) a 70 (vzadu).
Přibližné znázornění zvýšení objemu stávající vily Na Ořechovce 68. Pohled z východu.
Jirka ŠkvorPřipojené dokumenty: