Špejchar: radnice připouští úvahy o "nové formě" zástavby
Otázky a odpovědi web Prahy 6,
23. srpna 2012
zveřejněno: 10. září 2012
značky:
Bubeneč |
Letná |
Špejchar |
památky |
úřad MČ |
výstavba |
Lordship V radničních "otázkách a odpovědích" padl dotaz na výstavbu objektu Lordshipu na Špejcharu. Přebíráme odpověď radního Pekárka a přidáváme několik obrázků s komentáři k zaslané odpovědi.
Vizualizace záměru Lordshipu - "Letná Business Centre" - takovou stavbu namísto vil připouští radnice Prahy 6 jako možnou.
OTÁZKA:
Vážený pane inženýre,
obracím se na Vás s dotazem, který se týká plánované výstavby multifunkčního objektu s názvem Letná Business Centre v prostoru mezi křižovatkou Špejchar a ulicí U Vorlíků v Praze 6 - Bubenči. Již v minulosti se investor, společnost Lordship, snažil narušit svým developerským projektem památkově chráněnou, klidovou a rezidenční zónu. Dne 13. května 2011 nebyl tento developerský projekt akceptován, viz čj. ÚRM 3285/11, Ing. arch. Beránková. Zhruba po roce od tohoto rozhodnutí se opět velmi vážně hovoří o realizaci této stavby. Proto Vás žádám o relevantní sdělení zda je v současné době tento projekt ve fázi projednávání ÚMČ Praha 6 resp. Útvaru rozvoje hl.m. Prahy či již byly učiněny kroky v souvislosti se stavebním řízením a pokud ano s jakou argumentací developera.
Děkuji Vám, Ing. Petr Nedošínský
[26.07.2012 - 11:38]
Radní Pekárek zmiňuje urbanistickou studii Hradčanská - Špejchar. Ale pouze zmiňuje. Studie zůstává veřejnosti utajena, na webu Prahy 6 ani HMP její úplné znění není (určitě ne k nalezení). Některé informace ale dohledat lze: od počátku studie do ní východní cíp s vilami patří, nic rozšířeno nebylo, jak píše pan radní.
ODPOVĚĎ:
Vážený pane Nedošínský,
záměr investora o dostavbu území vymezeného ulicemi Milady Horákové, Pelleova, tělesem žel. dráhy a ulicí U Vorlíků sahá již do roku 2001. Od této doby se projekt stále vyvíjí. Původní překážkou byly nedořešené majetkoprávní stavy, dále respektace stavební závěry z hlediska záměru výstavby MO a zahloubení Buštěhradské dráhy i vlastní forma objektu. Původní záměr byl mechanickým opakováním desky obytného objektu tzv. „Molochov“, bez dalšího architektonického formování. To bylo také důvodem původního negativního vyjádření MK ČR ke stanovisku památkářů. V současné době byla již vyřešena majetkoprávní situace a značně postoupila realizace MO v tomto úseku.
Doprovodný text na webu autorů urbanistické studie připouští namísto dvou vil padlých na oltář Blanky pouze výstavbu typově odpovídající okolí. Není zde ani zmínka o demolicích či možné výstavbě mohutného administrativního komplexu, jak by se z odpovědí radního Pekárka mohlo zdát.
Městská část se zástavbou této lokality zabývala na mnoha jednáních v různých orgánech MČ P6. HMP rozšířilo území v rámci zpracování Urbanistické studie Hradčanská - Špejchar o předmětnou část. Tato studie se po projednání stala Územně plánovacím podkladem pro celé řešené území. Dle platné ÚPD je toto území stabilizováno jako smíšené s maximálním podílem hlavní funkce v rozsahu do 60% celkové kapacity objektu. Zároveň studie stanovila i další regulační podmínky. Výjimku z tohoto ustanovení může vydat pouze garant ÚPD, tj. Hlavní město Praha, nikoli MČ P6.
Celková vizualizace území, které řešila urbanistická studie. Již se počítalo s železnicí zapuštěnou pod povrch, ta je z finančních důvodů v nedohlednu, případná výstavba tedy bude zřejmě odlišná a celá studie v tomto místě tak ztrácí trošku smysl. To se ale východního cípu s vilami nedotýká.
Musíme bohužel konstatovat, že téměř půlstoletí vyhlášená stavební závěra (podél předpokládané trasy MO) zasáhla i tuto vilovou část a bezesporu je jedním z důvodů její postupné devastace. K dnešnímu dni lze již velmi obtížně počítat s obnovou jednotlivých vil a je spíše nezbytné připustit úvahy o nové formě zástavby. Se současným stavem vil nejsme, asi stejně jako Vy, spokojeni a je to ostudou majitele.
Detail urbanistické studie - východní cíp území zachovává všech 5 dosud stojících vil a chybějící doplňuje "typově odpovídající stavbou". Naproti předpoklad umístění celoměstsky významné stavby (knihovna, ...)
V březnu 2011 se zabývala KÚR studií na zástavbu předmětných sedmi pozemků při ul. Milady Horákové – „Letná Bussines Centre“ se závěrem požadavku doložení souladu s ÚPD. V současné době na radnici Prahy 6 nebyly učiněny žádné kroky vedoucí k aktualizaci vyjádření vydaných v minulosti MČ Praha 6 k uvažované zástavbě. Žádné správní řízení nebylo zahájeno a tudíž i žádné povolení nebylo dosud vydáno.
S pozdravem
Ing. René Pekárek, CSc.
zástupce starostky
[23.08.2012]
Ještě jedna vizualizace z webu autorů urbanistické studie. Namísto zbořených vil jsou navrženy hmotově vetší objekty, nicméně do objemu centra Lordshipu mají hodně daleko.
Studie se objevila i v programovém prohlášení Rady MČ Praha 6 pro období 2006-2010. Avizuje zadání řešení tohoto prostoru do mezinárodní architektoniké soutěže Europan.
Podle webu zmiňované soutěže Europan však území vil naproti ulici Slavíčkově není vůbec řešeno. (Nicméně se podívejte na převratné návrhy řešení území! - odkaz pod obrázkem, resp.
výsledky soutěže)
V únoru 2006 vyhodnocuje urbanistickou studii Odbor územního plánu MHMP. O vilách zmínka není, zato se mj. lze dočíst zajímavé informace o ovzduší. Ve zprávě zmiňovaných 5 příloh bohužel není na webu k nalezení. Nevystaví je radní Pekárek na webu Prahy 6?
Otázky a odpovědi přicházejí z radnice zájemcům také e-mailem. V takto zaslané novince je ještě douška o příloze. Odkaz je však neplatný, nedočkavý čtenář se dozví, že se pravděpodobně pokusil o zásah do systému.
Městský okruh na pochodu. Neveselý obrázek z bourání vil na třídě Horákové v roce 2009.
Některé vily jsou dosud udržované a osídlené. První ze zbylých vil zleva (na obrázku) dokonce letos na jaře získala nový nátěr fasády. Proč musejí jiné chátrat?
Vizualizace konečné podoby křižovatky U Vorlíků z roku 2006 už dvě rohové vily nenabízí...
Pekárek 2012:
"Se současným stavem vil nejsme spokojeni a je to ostudou majitele." My dodáváme: Je to však ostudou i radnice, ta má za povinnost majitele neudržovaných nemovitostí vyzývat k nápravě, a pokud tak nečiní, udělovat jim pokutu. Nic takového se neděje.
Obrázek zpustlé vily čp.179/102 v jednom fotoblogu, také tam si autor pokládá otázku, "proč se má odbouchnout i tento dům?". (Ve vile žil arch. Kamil Roškot)
V červnu 2006 schválila RMČ celkové vyhodnocení urbanistické studie. Ve studii jsou podle všeho vily zachovány.
Před časem posloužila vila čp. 260 na nároží jako věšák pro billboard. Staví se Blanka, potom je na místě reklama na auta. Pod reklamou je méně vidět postupující chátrání... Za devastaci nemůže stavební uzávěra (v odpovědi radního Pekárka), ale nezájem vlastníka - s vyhlídkou na jiné zhodnocení pozemku.
Připojené dokumenty: