Co dál s parkem Thákurova? Známe výsledky ankety!
zveřejněno: 17. července 2014
značky:
Dejvice |
úřad MČ |
zeleň |
životní prostředí |
alej Thákurova Zkraje prázdnin se u vedoucí Odboru dopravy a životního prostředí (ODŽP) ing. Dany Charvátové sešli zástupci spolků k diskuzi nad dalším vývojem parku v Thákurově ulici. Přitom se dozvěděli, jak se vyjádřili lidé v anketě vyhlášené městskou částí k úpravám cest a mobiliáře a změnám v parkování.
Oznámení o anketě k budoucnosti parku a výzvu k účasti vyvěsila radnice přímo na místě. K vyvěšení posloužil stabilizační sloupek nové lipky poblíž Evropské.
Kdo sleduje dění o lipové aleji v parku Thákurova, zná jistě i občanské sdružení Tilia Thákurova. Že "tilia" znamená v češtině "lípa", netřeba snad uvádět. Sdružení se dlouhodobě snaží o zachování výjimečné čtyřřadé lipové aleje a engelovské podoby parku pod korunami lip. Ač sdružení m.j. nabídlo magistrátu na řádné ošetření lip rovný milion Kč a převzalo dle výzvy někdejšího náměstka J. Noska (ODS) plnou odpovědnost za stromy. MHMP však vše dementoval a odmítl, a tak alej v posledních letech znatelně prořídla a kdysi úchvatný "zelený tunel" tvořený korunami lip je už minulostí. O některých událostech v parku
jsme informovali již dříve. Informovali jsme např. i o
žalobě na nezákonné rozhodnutí o povolení k vykácení téměř poloviny parku, ta však stále leží již od ledna 2012 na Městském soudu v Praze.
Alej ve Thákurově ulici ještě před posledním kácením
Nutno podotknout, že iniciátorem setkání na radnici byla Ing. Charvátová. Kromě sdružení Tilia Thákurova se tentokrát zúčastnili i někteří zástupci koalice "
Společně pro Šestku". Ač byl tématem schůzky hlavně park v Thákurově, řeč se svezla i na další parky a na problematiku zeleně vůbec, na nepříliš fungující spolupráci šestky, města a TSK. Bohužel v těchto vztazích je prý pozice ODŽP poměrně chabá, v kompetenci odboru je pouze
"běžná údržba cestiček, doplnění mobiliáře" a podobně, bohužel odbor
"nic koncepčního neřeší". Navíc i na to má omezené prostředky (nabízí se poznámka o desetimilionech na "inovativní stavební záměry" v jiných parcích v rozpočtu Prahy 6). Co se týče parku Thákurova, došlo v roce 2013 zcela v rozporu s celoměstskou Koncepcí péče o zeleň k
roztržení parku, kdy vnější řady lip s černou stavbou parkovacích stání spravuje nadále TSK, zatímco zbylý trávník s vnitřními řadami nově spravuje MČ P6. Proto považujeme za důležité prohlášení ing. Charvátové na schůzce, že
MČ P6 již požádala o svěření do správy i
vnějších řad stromů, tj. dojde opětovně ke
sjednocení parku. To je základním předpokladem řádné, kontrolovatelné péče.
Globální pohled na Zelený pás Dejvic
O tom, že se něřeší zelený pás Dejvic komplexně, vypovídá i vypsaná architektonická soutěž na řešení nástupního prostoru ČVUT. Na výkresu jsou patrné zamýšlené "kopečky a důlky". Hodnocení mj. uvádí: "Navržená alej stromů okolo nové budovy FA,včetně otevřeného atria, je přínosem prostorového vnímání zeleného pásu původního Engelova konceptu."
Ještě dříve, než začala debata nad anketou k parku v Thákurově, přednesli zástupci sdružení svůj pohled na problematiku. Park Thákurova je součástí Engelova velkorysého urbanistického konceptu městské zeleně, který probíhá od Stromovky okolo centrální zástavby Dejvic prakticky až k Pražskému hradu. Toto je naprosto zásadní téma.
V současné době je zelený pás segmentován na jednolivé zelené plochy. To není dobré. Problematice zeleného pásu Dejvic se budeme věnovat v některém z dalších článků.
Zanedbaná údržba
Při kácení 24. 3. 2012 byly "ošetřeny" kácení ušetřené stromy. Řezy nebyly 58dn2 ošetřeny. Co zbylo - jsou to ještě větve stromu? Zkracování větví je z pohledu statické bezpečnosti stromů zbytečné a škodlivé.
Stav aleje v Thákurově ulici je poznamenán
dlouhodobě špatnou péčí. Stromům nesvědčí asfalt mezi vnějšími a vnitřními řadami stromů. Namísto údržby předložila TSK během posledních let několik žádostí o
kácení různých počtů lip. Kromě kácení jsou prořezávány i zbylé lípy, místo větví zůstávají pahýly, navíc bez náležitého ošetření. Na schůzce bylo poukázáno, že ani
nově vysazené lipky nemají na růžích ustláno. Čerstvě zasazené v době horka nebyly dostatečně zavlažovány. Některé jsou vysazeny poměrně mělce. Výchovné řezy nejsou provedeny dostatečně kvalifikovaně. Popruhy, které nově vysazené stromky přidržují, nejsou včas uvolňovány a poškozují kmeny. Stromy mají poškozené báze kmenů. Zavlažovací hadice nemají kryty, jsou zanášeny, pokud k zavlažování dojde, není tak účinné.
Nepovedená anketa
Anketa v aktualitách na webu Prahy 6. Čtenáři mohou porovnat varianty A a B, ale že by si dal někdo práci a obrázky alespoň stejně zorientoval? ;-) V detailu varianty B končí odbočka z vlnkovaté pěšiny přímo v kmeni lípy. A reprezentativní vstup do parku zajistí trvalky! :-)
V posledním období se ocitly na prahu uskutečnění (započatá územní řízení) radniční záměry investovat desetimiliony na podivná "zvelebení" (uvozovky znamenají hlubokou ironii)
několika parků (Cardenas, Evropa, Vokovice). Po velmi negativních odezvách místních obyvatel bylo projednávání těchto záměrů přerušeno, místní radikálně tyto nápady odmítli, zřejmě také proto, že se jich nikdo předem na nic neptal. V parku dalším, v Thákurově, mělo dojít k úpravám poměrně menšího rozsahu, i co se výše investic týče (MČ vyčlenila na úpravy milion Kč). Ať byly důvody jakékoliv (souvislost s předchozími parky se velmi nabízí), vzešla z dílny radního Záruby k parku v Thákurově ulici
anketa. A moc se nevyvedla.
Obrázky variant A a B jsme tedy narovnali alespoň zde. Všimněte si odlišného zpracování. Na levém áčku je pozoruhodné, že namísto míst k parkování u východního kraje parku je trávník. Na béčku zase po některých lipách je volné místo.
Lidem byly předloženy
dvě varianty, A a B. A v podstatě zachovává současný stav, B doplňuje do parku keramické sedací objekty. Varianty byly nevyvážené, graficky zpracované rozdílným způsobem. V doprovodných textech byla velmi neurčitá vyjádření, bez opory v grafice ("Po celém prostoru zeleně budou doplněny nové lavičky" - Kolik? Jakých? Kde přesně?). Ve variantě B je údajně "dosaženo zvýšení výměry travnaté plochy, jak je možno vidět na obrázku". Z obrázků je tomu zjevně naopak. A kdyby snad se někdo pídil, kolik zlaťáků bude potřeba vysypat z obecní kasy na jednotlivé varianty, nedopídí se. Anketa žádá porovnat neporovnatelné...
A oznámení o anketě podruhé, zhruba před domovem důchodců. Z ankety zde zbyla pouze varianta B, áčko zřejmě odvál vítr.
Slovo "park" je blízké slovu "parkování", avšak spolu příliš neladí. V parku se parkovat nemá ;-) Snad proto v jakési
druhé části ankety jsou předloženy tři varianty budoucího možného
parkování (dosud ve vnějších lipových alejích). Možnosti byly: C: všechna auta vyparkovat, D: vše zachovat, E: vyparkovat polovinu. Bez nákresu, bez uvedení, kde vyparkovaní (převážně místní) zaparkují. V závěru ankety jsme přesvědčováni, že má radnice
"zájem na tom, abyste vy, občané, byli maximálně spokojeni". Hlasovat mohli zájemci mejlem, či sepsat list a utratit za poštovné.
Jak anketa dopadla?
Řešení části u Evropské podle Atelieru Koláčková. Detail části parčíku u Evropské - barevné flíčky představují několik keramických sofa. Zcela nesymetricky (ne-Engelovsky) tvarovaná plocha má umožnit přímý průchod mezi metrem a Masarykovou kolejí.
Podle sdělení Ing. Charvátové se ankety se zúčastnilo 64 občanů, resp. dorazilo 64 odpovědí. Snad lze za nimi vidět i těch 64 občanů.
Anketa v podstatě
nic nevyřešila, o ničem nerozhodla. Tady jsou jednotlivá čísla k anketním otázkám, v závorce stručná charakteristika té které odpovědi. Podle součtu poznáte, že ve 14 případech nebyla z parkovacích možností C, D, E vybrána žádná. Jsme zvědavi, jaké závěry z těchto čísel autor ankety - radní Záruba - vyvodí.
A 33 (zachovat stav zeleně, zachovat cesty a lavičky)
B 31 (vlnitá cesta, nové keramické sedačky)
C 19 (vyparkovat všechna auta)
D 25 (parkovánní zachovat)
E 6 (vyparkovat polovinu aut)
Závěrem
Atelier Koláčková navrhl do části u Evropské takovéto sedačky. Mozaikové keramické sofa. Sofa jako takové velmi pěkné, ale zde působí poměrně nepatřičně.
Jsme rádi za vůli vedoucí ODŽP Ing. Charvátové k setkání se zástupci spolků. Podle jejích slov zůstane podoba cest nezměněna, budou opraveny lavičky. Jako důležitou jsme si odnesli informaci o snaze MČ P6 ke zjednocení celé plochy parku a převzetí péče jeho vnější části od TSK. Občanská sdružení a spolky se do budoucna budou nadále snažit, aby byl park Thákurova a i parky další řešeny v kontextu řešení celého zeleného pásu Dejvic; tato problematika spadá do kompetence odboru územního rozvoje, příp. magistrátu.
Za občanská sdružení se schůzky zúčastnili:
Marie Jelínková a Lucie Tutrová, Tilia Thákurova
Vladan Hodek, Šárecké údolí
Irena Vočková, Via Praha 6
Jirka Škvor, Praha 6 ztrácí tvář
za jejichž přispění byl text článku vytvořen Doplnění 31. 8. 2014: O anketě píše zářijová Šestka, přeštěte si k tomu
náš komentář na FB.
Alej Thákurova, 24. 3. 2012. Velké kácení. Pracovnice TSK kontrolují dokonané dílo. Při kácení nebyl přítomen nikdo z úřadu ani samozprávy MČ P6, jen strážníci.
Detailní pohledy na špatnou péči o nově vysázené stromy. Poškozená báze kmene mladé lipky ("sloní noha"). Stromek vbpravo je zasazen příliš mělce.
Detailní pohledy na špatnou péči o nově vysázené stromy. Vážně poškozený kmínek dříve vysázené lipky není ošetřen. Stabilizační popruh není včas uvolněn, poškozuje kmen.
Připojené dokumenty: