Park Lazáro Cárdenase se (konečně) dočká (příměřené) rehabilitace
zveřejněno: 14. června 2020
značky:
Bubeneč |
parky |
radnice |
park Lázaro Cárdenase Před několika lety ohromila radnice místní obyvatele velkolepým plánem na zřízení "parku liberátorů" s velkoplošným bazénem, namísto přírodního parku u ZŠ Antonína Čermáka. Po protestech a medializaci projekt skončil. Nedávno bylo v tichosti vydáno územní rozhodnutí pro střízlivé vylepšení zanedbaného parku.
Plánek úprav z územního rozhodnutí. Tečkovaně je označen rozsah prací, rekonstrukce se omezí jen na cesty. Z cesty ke škole směrem ke čtvercové ploše je vytečkovaná trasa pro technologie vodotrysků.
Stručně si připomeňme dřívější plán na
přeměnu parku. Zhruba od roku 2009 zrál v radničních hlavách plán na zřízení "Parku liberátorů". Původní plán zahrnoval i plochu u Jugoslávských partyzánů (pro zajímavost: některé návrhy již tehdy neuvažovaly se sochou Koněva). Na jaře 2014 byl jen
pár kroků od uskutečnění projekt ateliéru Pata & Frýdecký. Kromě zmíněných osvoboditelů (jihoamerických(!)), kterých mělo být kolem nové lomené stezky celkem 7, měly být hlavním "trhákem" 3 samostatné velkobazény s vodními atrakcemi s vodní plochou 678 m
2. Z důvodu změny dispozic parku měly být káceny i některé stromy, celkem jich mělo padnout 67 (vysázeno mělo být 81 nových).
Vzorek z původního projektu rekonstrukce - soustava bazénů. Na větším se mělo v zimě i bruslit.
Zamýšlené velkolopé rekonstrukci (resp. překopání) v podstatě celého parku nakonec zabránili místní obyvatelé a spolky. Ti se jednoznačně vyslovili pro zachování přírodního charakteru parku, bez zbytečných soch jihoamerických "liberátorů" či "význačných osobností" (navíc proč právě jihoamerických?), bez poutačů a bez zbytečných atrakcí. Proti záměru vznikla i
petice, sešlo se pod ní 1200 podpisů. Radnice chtěla úpravu parku stihnout provést ještě do podziních voleb 2014, po tlaku veřejnosti a medializaci radnice od plánu ustoupila. Z radniční kasy se tak nerozukutálelo již nachystaných 20 milionů Kč, avšak statisíce za projekt (a další úpravy projektu) přišly vniveč.
Příroda je mocná - tráva si našla cestu k životu i mezi asfaltem. Cesty budou nově zpevněny, vydlážděny velkoformátovými dlaždicemi či kamenem. Pás před školou potom "dlažbou s akcentními deskami v nepravidelném rastru".
Záměru
definitivně odzvonilo rozhodnutí Rady MČ na jaře 2015, v červnu se pak zásluhou tehdejšího (nového) radního pro životní prostředí Antonína Nechvátala (Strana zelených) uskutečnílo
projednání o budoucnosti parku s veřejností (moderní řečí bychom řekli, že proběhla "participace"). Ve hře dále pokračovaly od téhož ateliéru
4 umírněné verze projektu (PDF 7 MB), sloužící pro diskuzi s místními obyvateli,
další studie (PDF 9 MB) "reflektující požadavky investora a předcházející participace s občany" je datována září 2016. Nyní se jedná o projekt z roku 2017, dále ještě revidovaný v listopadu 2018.
Část územního rozhodnutí popisující chystané úpravy.
Dnes je tedy vydáno nové
územní rozhodnutí, bohužel ve veřejných zdrojích (tedy ani na webu radnice) není poslední podoba projektu k nalezení, usuzovat lze pouze ze situačního plánku a slovního popisu v územním rozhodnutí, případně z předchozích verzí projektu.
Upravena bude pouze plocha mezi Terronskou a šikmou cestou ke hřbitovu a podstatné je, že členění parku zůstane zachováno. Rozbité asfaltové cesty budou upraveny, převážně vydlážděny. Dřívější záměr "atrakcí" se scvrknul na pítko před školou a vodotrysky v části čtvercové plochy. Snad jich bude "přiměřeně", a "přiměřené" snad budou i náklady na provoz a údržbu.
Kolem řtvrecové plochy ještě povede asfaltový pás pro malé bruslaře. Podél cest budou doplněny lavičky, před školou také stojan na kola. Avizována jsou i "odpočinková lehátka", na jejich podobu jsme zvědavi. Je také možné, že se stanou vyhledávanými i v noci :-(
Podstatné je, že z důvodu rekonstrukce nedojde k žádnému kácení dřevin. Stavba by měla začít ve třetím čtvrtletí 2020.
Vizualizace čtvercové plochy v západní části je převzata ze studie z roku 2016, bohužel ji máme pouze ve špatné oskenované podobě. Jako přiblížení, jak může plocha vypadat, snad může posloužit.
Ve čtvercové ploše budou na kamenných deskách "pravidelně i nepravidelně rozmístěny trysky s řízeným systémem vystřikování". Obrázek je ze studie ze srpna 2014, poslední verze se bude pravděpodobně lišit.
V průběhu posledních 5 let bylo plánováno rozsáhlé kácení dřevin. I přičiněním spolků k tomu nedošlo, nyní běží řízení na pokácení pouze 2 stromů. Samozřejmě, některé stromy dožívají, ale rozumnější je jejich postupná náhrada.
Bohužel náhradní výsadbě se nepříliš daří, jak dokládá stav dobu zimního (poblíž pomníku Simóna Bolívara). Vlevo je popis stromu v aplikaci Stromy pod kontrolou, kde je již konstatován jeho neperspektivní stav. Ještě hůře je na tom
nedaleký habr, sice popisovaný jako "dlouhodobě perspektivní", nicméně po něm zbyl jen prázdný dolík.
Od Terronské ulice je při vstupu pěkná tabule - místní obyvatelké by jistě ocenili vyvěšení poslední podoby projektu, na nějž je právě vydáno územní rozhodnutí.
Připojené dokumenty:
Související odkazy:
Návrh řešení parku Cárdenase ateliéru Pata & Frýdecký (je třeba najít v horní liště)