Bořislavka: KKCG oslovuje domorodce a upravuje vizualizace. Na radnici nejasno.
zveřejněno: 6. března 2015
značky:
Dejvice |
Vokovice |
Bořislavka |
úřad MČ |
výstavba Investor se rozhoupal k osvětě obyvatel dotčených zamýšlenou výstavbou Krystalů. Možná k tomu pomohla i petice občanů. V reakci na brožuru KKCG vydali místní tiskovou zprávu. Přinášíme související informace.
10stránkovou brožuru KKCG propagující nové centrum Bořislavka dostali do schránek snad všichni obyvatelé v okolí. Anonymní realizační tým projektu Bořislavka oslovil pouze občany (muže), ale informace jsou zřejmě mířeny i na občanky (ženy) ;-)
Představení záměru veřejnosti by pro investora mělo být samozřejmostí a to nejlépe již od okamžiku vzniku dotyčného záměru. Zdá se, že k jisté formě informování vyburcovala investora až petice místních obyvatel proti výstavbě krystalů. Našli bychom dost případů, že je "potajnu" vyprojektováno a veřejnost se o podobě nové výstavby dozví, až když se schyluje ke správním řízením či v okamžiku, kdy již byla stavba schválena úřadem. Otázka je, zda je brožura ve schránce opravdu
"odpovědným přístupem k obyvatelům" a
"transparentním a veřejným projednáváním". Nám se tato metoda komunikace s obyvateli nezdá jako nejlepší řešení - veřejné představení projektu pro obyvatele, spojené s debatou, a ve vhodnou chvíli, už ale prošvihli.
Architektonický workshop
Jeden z velmi uvolněných návrhů z workshopu - přes 50 metrů vysoké šikmé věže. Paráda.
Je chvályhodné, že se KKCG nespokojilo se zakoupeným projektem a uspořádalo mezinárodní architektonický
workshop. Je to chvályhodné, i když se zřejmě nejednalo o architektonickou
soutěž, natož posvěcenou Českou komorou architektů. Workshop proběhl v listopadu 2012, vítěze znali v červenci 2013 a první informace o krystalech prosákly do médií až zjara 2014, nedlouho před rozběhnutím EIA.
Na workshopu se objevily i střízlivější návrhy. Tento z dílny Cígler Marani architects se nám zdá vůči stávající zástavbě nejpřijatelnější. Bohužel více vizualizací jsme nedohledali, na žádost o poskytnutí dalších atelier nereagoval.
Podle propagační brožury bylo cílem workshopu
vyřešit neduhy předchozího "naddimenzovaného obchodního centra", který by
"způsobil v lokalitě dopravní komplikace a zatížil okolní prostředí". Mnohé návrhy z workshopu však nenapovídají, že byly tento pohled a požadavek účastníkům předloženy, občas totiž návrhy působí dojmem, že snad architekti ani v místě nikdy nebyli. Ostatně se podívejte - zalistujte si
v knize architektonickému workshopu věnované.
Složení odborné poroty: "renomovaní architekti, zástupci města Prahy 6, investora a realitní experti". Posuďte sami opravněnost množných čísel.
Brožura argumentuje, že krystaly vybrala
odborná porota "renomovaných architektů, zástupců města Prahy 6, investora a realitní experti". Zcela ta množná čísla nesedí - podle dohledatelných informací čítala porota sudý počet členů - 4. Za Prahu 6 nebyli mezi komisaři zástupci, ale zástupce pouze jeden - vedoucí Odboru územního rozvoje Ing. arch. Bohumil Beránek. Bylo by velkým překvapením, kdyby o workshopu a jeho výsledku na své Šestce informoval... Připomíná to situaci se soutěží na Ledního medvěda, u kterého arch. Beránek také byl, a porotě tehdy dokonce předsedal i starosta Chalupa. Ten nedlouho poté dokonce předvolebně zalhal ve známém
sloganu "Ne bezkoncepční zástavbě Vítězného náměstí - ať rozhodnou experti s účastí veřejnosti". Problém s účastí a informováním veřejnosti, zdá se, přetrvává.
Zdroj informací - EIA
Nesoulad výšek krystalů z letáku a z dokumentace EIA. V letáku jsou všechny krystaly o 1,45 m vyšší, tedy pokud nebereme do úvahy zhruba 4metrovou nástavbu na každém z krystalů. Těžko říct, jak je to správně.
V brožuře KKCG jsou
porovnány dva projekty - předchozí z dílny A.D.N.S (na který existuje platné stavební povolení) a nové krystaly od ateliéru Aulík a Fišer architekti. Na oba byly zpracovány posudky EIA (
PHA 278 a
PHA 915), a tyto dokomenty jsou bohatým zdrojem informací. Při porovnání údajů z propagační brožury a z EIA narážíme na několik nesouladů. Brožura vzbuzuje dojem pomenšení zástavby, avšak dle EIA byla v předchozím projektu navrhovaná hrubá podlažní plocha 75.174 m
2, krystaly nabídnou m
2 80.178.
V dostupných dokumentech jsme nenalezli posouzení, jak se v lokalitě změní kapacita parkování. V Liberijské už parkovat nepůjde, májí vzniknout odbočovací pruhy pro zásobování. Na Kladenské blíže ke konečné autobusů také místa ubydou. Jakákoli čísla nikdo neuvádí.
Původní projekt počítal se 787
parkovacími stáními, krystaly dle EIA se 700, brožura však uvádí jen 580. V rozborech EIA jsou parkovací kapacity stanoveny vždy jen pro nezbytnou dopravní obsluhu kanceláří a obchodů, v letáku slibuje KKCG parkování v podzemních garážích i pro rezidenty (zadarmo to ale těžko bude). Zřejmě také ubydou dosavadní parkovací místa v okolí - např. v Liberijské vzniknou odbočovací pruhy, bilanci parkovacích možností EIA neřeší. Původní projekt měl přivést do okolí 4500 osobních aut denně navíc, nový dle EIA 4200. Brožura hovoří pouze obecně o
"snížení dopravní zátěže". Nejasnosti jsou též ve výškách budov, uvádíme je v komentářích u přiložených obrázků.
KKCG hlásá, že krystal v křižovatce s Horoměřickou je vyšší než protilehlá Uniqa jen o 2,5 metru (o vilkách přes ulici raději mlčí). Avšak výšku Uniqy uvažuje včetně ustupující 3 m vysoké nástavby s technologiemi, která z úrovně chodníku rozhodně není vidět (v ortofoto modře orámováno, naše je i modrá kóta bez nástavby). Mimo to nesedí výška krystalů - vpravo jsou kóty z EIA, podle nich krystaly přesahují Uniqu o 4 m.
Informace z brožury o předchozím a novém projektu prezentuje investor také na novém webu
Bořislavka - změna k lepšímu - srovnávací projektová studie. V brožuře i na novém webu nalezneme řadu
vizualizací - při pečlivějším porovnání zjistíme, že byly upraveny. Zmizely detaily, na které jsme v předchozím článku upozorňovali. Na vizualizacích již nenajdeme nepřiměřeně široké pásy trávníků kolem Evropské, scrvkly se i stromy, ve výhledu z budovy již nezahlédneme Hradčany. Obecné informace z dokumentace EIA o obchodech a službách KKCG rozvíjí a slibuje mix konkrétních obchodů, také artkino a dětské kino a dokonce myslí i na mladé rodiče - v krystalech chystá komunitní Centrum pro rodiče a děti - rodičům na mateřské pomůže "se dále rozvíjet, udržovat sociální kontakty a připravovat se na vrácení do pracovního života". Věřme, že mají potřebu centra a případný zájem u místních podložen nějakým průzkumem a tento námět neznamená jen "sladké mámení". Brožura dokonce slibuje také
několik set pracovních příležitostí zejména pro obyvatele z Prahy 6; je otázka, jak místní příslušnost budoucích úředníků, prodavaček, uklízeček hodlá KKCG zajistit ;-)
Zaklínadlo LEED GOLD
KKCG se pyšní, že usiluje o certifikát šetrné budovy. V Česku zajišťuje certifikaci EkoWatt a krystaly umístil dokonce na svoji webovou stránku. Přitom se jim povedl menší renonc. Jistě si všimnete ;-) Mimoto krystal poslední v tomto pohledu působí poněkud robustně.
Ve své brožuře zmiňuje KKCG mezinárodní
certifikaci LEED GOLD (Leadership in Energy and Environmental Design) a to dokonce hned třikrát. Sděluje, že
"přísná certifikace dohlédne na minimální zátěž na okolní prostředí a život" a vzbuzuje dojem, že toto hledisko je v certifikaci to hlavní. Vzbuzuje i zdání přínosu, ale např. hluk od Evropské by odstínila jakákoliv budova. Certifikace však vůbec neřeší nějaký soulad budovy s okolím či snad dokonce urbanistické vazby. Hodnotí budovu z hlediska uživatelů a nájemců. Je zaměřena zvláště na úsporný provoz budov jako systému, hodnotí kvalitu vnitřního prostředí, použití bezrizikových materiálů, nakládání s odpady, a dopad jejího provozu na životní prostředí ve smyslu světelného smogu, využití dešťové vody apod. Šetrnost k životnímu prostředí tedy není hlavním smyslem snahy získání certifikátu, je spíše jedním z nástrojů k investičnímu zhodnocení; budova s certifikátem získává konkurenční výhodu a nové kanceláře budou jistě atraktivnější pro zákazníky (nájemce). Certifikace neřeší problematiku EIA.
Na radnici nejasno
Rázné stanovisko ke Krystalům čerstvé radní pro územní rozvoj Ing. arch. Smutné v lednové Šestce. Také netušila, že v porotě "na Krystaly" zasedl vedoucí odboru územního rozvoje Ing. arch. Beránek. Zkrátka se nepochlubil.
Krystalům předcházelo několik projektů, měnila se stanoviska památkářů, hygieny i stavební povolení, o tom jsme psali
dříve. Změnu projektu na Krystaly posvětila komise územního rozvoje v květnu 2014 za podmínky zprůjezdnění Kladenské směrem do centra a finanční spolu(!)účasti investora na úpravě parkové "plochy" (rozuměj nudle) na východě od Krystalů. To bylo posvěceno i radou a smlouvu podepsala starostka Kousalíková v červenci 2014. Po volbách se vesla radní pro územní rozvoj ujala Ing. arch. Eva Smutná a
v lednovém čísle Šestky se nad záměrem Krystalů poměrně rozohnila. Krystaly označila za
"sebestředný solitér, který postrádá urbanistickou i kapacitní vyváženost k navazujícímu území", pozastavila se nad nedostatečným projednáváním a i neexistencí posouzení EIA. Koncem února
v Metropolitním deníku na vlnách Reginy už tak radikálně krystaly neodmítá a sděluje, že stále probíhají jednání
"o jejich změně v oblasti výšky a hmoty či o jejich otevření v horních částech pro veřejnost".
Další osud krystalů má však v rukou stavební úřad, kterým v minulosti prošlo kdeco. Ten bude projednávat ve správním řízení změnu dosud platného stavebního povolení na předchozí projekt. Údajně má proběhnout i nové územní řízení. Informaci o skutečném stavu projednávání jsme nezachytili, pokud je radnice sama nezveřejní, zažádáme o všechny související dokumenty podle zákona 106 o poskytování informací.
Tisková zpráva občanů
V minulém článku jsme upozorňovali na interpelace občanů na jednání zastupitelstva a upozorňovali jsme na petice, které místní občané rozjeli proti výstavbě krystalů. V reakci na brožuru KKCG vydal petiční výbor
tiskovou zprávu (je přiložena pod článkem). Odmítají líbivé informace v brožuře a připomínají nepřiměřenost stavby vůči okolí, upozorňují na nejasnou dopravní zátěž v souvislosti s mnoha dalšími záměry v blízkém i širším okolí i na rozporná vyjádření památkářů či hygieny. V závěru vyjadřují víru v radnici a připomínají čerstvou
koaliční smlouvu. Z ní citujeme:
"Rozvoj obce při respektu k místním hodnotám; přátelské městské prostředí; oživení veřejného prostoru. Revize postoje Prahy 6 k velkým stavebním a dopravním projektům. Aktivní zapojení občanů do debaty o rozvoji okolí jejich bydliště." Současný stav kolem Bořislavky je ukázkou marastu v procesech souvisejících s povolováním staveb. Nejsou daná jasná pravidla, co se kde může postavit, v jakém objemu a výšce, mění se účelově územní plány podle potřeb developerů (naštěstí je už odzvoněno změnám směrných částí - míry využití území). Rozdílná stanoviska k témuž vydávají památkáři a pozadu nezůstává ani hygiena. Kde má proběhnout EIA, není požadována. Radnice se bojí na developera dupnout a ustupuje. Dění kolem Bořislavky budeme nadále sledovat.
Před nedávnem jsme se pozastavili nad některými vizualizacemi Krystalů. Např. jsme poznamenali, že v ose Kladenské není možné vidět Hradčany. A hle - na webu projektu došlo k nápravě.
A jiný obrázek. Na původním si kondiční běžkyně užívá širokého travnatého chodníku a vzrostlých stromů před budouvou Uniqa. Nově je vizaulizace pojata přeci jen realističtěji, i když provoz na Evropské stále minimální.
A pohled z druhé strany. Kromě minimálního provozu na Evropské stojí za zmínku změna vzrůstu stromů kolem krystalů. Původně pětipatrové stromy jsou nahrazeny menšími. Doplněny jsou kandelábry, ty se také zdají poněkud nadměrečné.
Na webu projektu jsme se dříve mohli pokochat honosným výhledem z kanceláře na Hradčana. Takový výhled by nebyl možný, pokud by platila věta z EIA, že "záměr nepřevyšuje okolní zástavbu". Tento obrázek už na webu Bořislavka.cz není.
Připojené dokumenty:
Související odkazy:
Web KKCG - srovnávací studie s předchozím projektem, obdoba brožury
Stránky projektu Shopping and office centrum Bořislavka
Vizualizace záměru na stránkách architektonické kanceláře Aulík Fišer architekti